You are here
Home > Sports > EIRA winners honored at banquet

EIRA winners honored at banquet

BRIGHTON — The Eastern Indian Rodeo Association held its annual season-ending awards banquet Oct. 13 at the Florida Seminole Veterans Building in Brighton.

All Around winners included Naha Jumper, Annie Quinn Barney, Thadd Johns and Paizlee Miller.

Sanction Saddle winners

Jacoby Johns – Bareback

Dayne Johns – Steer Wrestling

Naha Jumper – Tie Down Roping

Ahnie Jumper – Ladies Breakaway Roping

Josh Jumper – Team Roping Header

Ashley Parks – Ladies Barrel Racing

Kdawg Smedley – Bull Riding

Naha Jumper – All Around Men

Annie Quinn Barney – All Around Ladies

Non-sanction Saddle winners

Brace Miller – Dummy Roping (3-6)

Caden Jumper – Mutton Busting

Thadd Johns – Youth Pony Riding (7-9)

Summer Gopher – Pony Riding (10-12)

Squirm Osceola – Jr. Bareback Riding (13-15)

Thadd Johns – Calf Riding (7-10)

Chunky Osceola – Steer Riding (11-13)

Aidan Tommie – Jr. Bull Riding (14-17)

Jaytron Baker – Chute Doggin

Jaytron Baker – Jr. Breakaway Roping

Paizlee Miller – Barrel Racing (4-8)

Jaylee Wilcox – Barrel Racing (9-12)

Madison Jumper – Barrel Racing (13-17)

Thadd Johns (91.5 points) – Boys All Around Buckle

Paizlee Miller (82 points) – Girls All Around Buckle

Regional Final Buckle winners

Bryton Edmundson – Steer Wrestling

Jobe Johns – Tie Down Roping

Trina Hipp – Ladies Breakaway Roping

Josh Jumper – Team Roping Header

Naha Jumper – Team Roping Heeler

Ashley Parks – Ladies Barrel Racing

INFR Junior and Senior Buckle winners

Annie Quinn Barney – INFR Jr. Breakaway Roping

Ed Harry – INFR Sr. Breakaway Roping

Ed Harry – INFR Sr. Team Roping Header

Norman Johns – INFR Sr. Team Roping Heeler

Jaylee Wilcox – INFR Jr. Barrel Racing

Squirm Osceola – INFR Jr. Bull Riding

Non-sanction Reserve Buckle winners

Koty Gopher-Turtle – Dummy Roping (3-6)

Brace Miller – Mutton Busting

Oreste Perez Jr. – Youth Pony Riding (7-9)

Alex Rodriguez – Pony Riding (10-12)

Chunky Osceola – Jr. Bareback Riding (13-15)

Oreste Perez Jr. – Calf Roping (7-10)

Bryce Baker – Steer Riding (11-13)

Justin Gopher Jr. – Jr. Bull Riding (14-17)

Creek Gopher – Chute Doggin

Annie Quinn Barney – Jr. Breakaway Roping

Talen Jumper – Barrel Racing (4-8)

Ashlyn Collins – Barrel Racing (9-12)

Budha Jumper – Barrel Racing (13-17)

Barrel racing winner Budha Jumper (13-17), second from right, is joined by Eastern Indian Rodeo Association royalty, from left, Little Queen Ashlynn Collins, Jr. Rodeo Queen Cyiah Alvia and Rodeo Queen Madisyn Osceola during the EIRA banquet Oct. 13 at the Florida Seminole Veterans Building in Brighton. (Photo Ishma Fray)
Dummy roping winner Koty Gopher-Turtle. (Photo Ishma Fray)
Mutton busting and dummy roping
winner Brace Miller. (Photo Ishma Fray)
Jr. bareback riding winner Chunky Osceola. (Photo Ishma Fray)
Barrel racing winner Talen Jumper. (Photo Ishma Fray)
Please follow and like us:
Read Offline:

Leave a Reply

Top